ردیابی مخفیانه یکی از راه‌های امنی است که پاسخ مثبتی را همیشه در پی داشته که به‌وسیله ردیاب‌هایی که در بازار موجود است امکان‌پذیر خواهد بود. از سالیان اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی، خانواده‌ها نیز نسبت به فرزندان خود حساس تر شده‌اند و به‌همین جهت به‌دنبال راه‌کارهای بهتر در جهت حفاظت و مراقبت از آن‌ها هستند. دیگر برای یافتن فرزندان و یا افراد سالخورده نیازی نیست که با آن‌ها تماس تلفنی گرفته شود و یا این که از طریق پیام کوتاه موقعیت آن‌ها را پرسید و یا گاهی پیش می‌آید که منتظر بازگشت یکی از اعضای خانواده خویش به خانه باشیم، با دستگاه‌های ردیابی مخفیانه و سیستم‌های نوینی که وارد بازار شده تمام افراد دیگر از نگرانی بیرون شدند و می‌توانند از موقعیت مکانی اعضای خانواده خود آگاهی یابند.

در جوامع امروزی تعداد زیادی نرم‌افزار و یا سیستم‌های مفیدی وجود دارد که می‌تواند افراد جامعه را از موقعیت مکانی که افراد مورد نظرشان در آن محل قرار دارند با خبر سازد که این سیستم‌ها بسیار کاربردی هستند به‌عنوان مثال: اگر وعده ملاقاتی با فرد خاصی داشته باشیم و شخص مورد به‌هر دلیلی به مکان ملاقات نیامده باشد؛ نیازی به تلاش در جهت بر قراری تماس با وی نیست بلکه با مشاهده سیستم ردیابی مخفیانه می‌توان تمامی اطلاعات مکانی را در خصوص وی به‌دست آورد.

مبانی ردیابی مخفیانه و کارکرد آن

دستگاه‌های ردیاب‌ ها دارای نوع کثیری هستند که در تمام نقاط از وسایل نقلیه افراد توانایی نصب شدند را دارند و همچنین از دیگر پتانسیل‌های آنان این است که به زبان فارسی نیز هستند. از توانمندی‌های مهم این دستگاه‌ها ردیابی مخفیانه نوین می‌توان توضیحاتی که در ادامه داده شده را یادآور شد: 1) در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند و همچنین این امکان را دارند که در هر محلی که مورد نظر مالک است بعنوان ردیاب مخفی نصب شود 2) این توانایی را دارد که به مالک خود اجازه دهد در هر نقطه از جهان که قرار دارد وسیله نقلیه خود را خاموش و یا روشن نماید 3) تحت عنوان دزدگیر و یا وسیله ضد سرقت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد 4) امکان شنیداری محیط درون خودرو را در هر فاصله ای به کاربر می‌دهد 5) در صورتی که در وسیله نقلیه خود بلندگویی نصب کنید برقراری گفتگو با فرد درون خودرو امکان‌پذیر خواهد شد 6) اگر وسیله نقلیه خاموش باشد و به وسیله هر شخصی جابجا شود در هنگام جابجایی به مالک خود هشدار می‌دهد.

ردیابی آفلاین خودرو

ردیابی مخفیانه آفلاین وسایل نقلیه در حقیقت همان ردیاب‌های گذشته می‌باشند که با سامانه پیام‌کوتاه کار می‌کردند. این دستگاه‌ها واقعا هزینه بر می‌باشند و در قیاس با ردیاب‌های آنلاین بسیار گران‌تر و پرهزینه‌تر هستند و در واقع دارای هزینه‌های جانبی افزون‌تری هستند. با وجود این‌که دیگر عموم افراد جامعه از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنند اما در برخی از فروشگاه‌ها و یا سایت‌های اینترنتی این دستگاه را برای فروش در ویترین و یا گالری خود قرار می‌دهند.

دستگاه ردیابی مخفیانه هوشمند خورشیدی

نوع دیگر از دستگاه‌های ردیابی مخفیانه، دستگاه ردیاب خورشیدی است که این دستگاه انرژی خورشیدی را گرفته و به وسیله مبدلی که درون آن قرار به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و آن را در باطری ذخیره می‌کند و با این کار میران برق باطری را افزایش می‌دهد. بعضی از نکات قوت و مفید این دستگاه را در زیر یادآور شده‌ایم:

جی پی اس خورشیدی مدت زمان حفظ برق بیشتری نسبت به ردیابی مخفیانه که فعالیت آن فقط با باطری است دارد. این موضوع باعث می‌شود که دستگاه ردیاب خورشیدی شرایط محل خویش را واقعا راحت‌تر از ردیاب عادی مخابره کند.

گونه‌های دیگری از این ردیاب‌ها خورشیدی مانند Rail Rider این توانایی را دارند تا در سال بالغ بر 20000 بار محل خود را مخابره و به نحو بیشماری کار کنند بدون این‌که نیاز به مرمت و یا تغییر باطری داشته باشند.

بهترین ردیابی مخفیانه خودرو کدام است؟

بر اساس نظر کارشناسان و متخصصان این رشته و همچنین بر طبق نظر سنجی که در سایت های تخصصی که در زمینه ردیاب فعالیت دارند انجام گرفته شده است می‌توان به این نتیجه رسید که تقریبا تمامی دستگاه‌هایی که کار ردیابی مخفیانه را بر عهده دارند و این عمل را انجام می دهند از لحاظ کیفیت و مرغوبیت در یک سطح قرار دارند و تفاوت چندانی در میان کارکرد آن‌ها دیده نمی‌شود؛ بر همین اساس کاربران و خریداران نیازی نیست که در خرید آن‌ها حساسیت چندانی نشان داد. تنها مواردی که در هنگام خرید این محصول می بایست به آن‌ها دقت داشت را در زیر به آن اشاره می کنیم:

  • شایسته است که از شرکت هایی که شناخته شده هستند و تخصصشان فروش ردیاب است و تنها در خصوص محصولات دستگاه ردیابی مخفیانه کار می‌کنند خریداری کرد.
  • حتما می بایست به مدت حداقل یک سال گارانتی تعمیر و تعویض داشته باشند.
  • خدمات جانبی و پس از فروش را به شکل هزینه کم و یا رایگان ارائه دهد.
  • از پلتفرم های زبان فارسی برخوردار باشد.
  • محصول ایران باشد و سرور اصلی آن در ایران باشد.

قیمت دستگاه‌های ردیابی مخفیانه خودرو

قیمت دستگاه‌های ردیابی مخفیانه خودرو نیز بایستی به گونه ای باشد که اولا نسبت به جنس و کیفیت و مرغوبیت محصول مناسب باشد و ثانیا با دیگر تامین کنندگان نیز باید قابل مقایسه باشد. حدالمقدور هر شخص خریداری باید سعی کند تا دستگاه‌های ردیابی مخفیانه را از نمایندگی های معتبر شهر محل سکونت خود تهیه نماید تا بتواند از شرایط و خدمات پس از فروش آن نیز بهره مند گردد.

عوامل و اتفاقات زیادی در دنیای امروز باعث شده تا نیاز به استفاده از ردیاب ها در زندگی ما احساس شود. در موارد مختلف استفاده از ردیاب ها می تواند با اهداف گوناگونی صورت پذیرد. موارد امنیتی، مدیریتی، کنترلی، نمایشی،مسیریابی و … بخشی از کاربردهای گوناگون استفاده از ردیاب را شامل می شود. با توجه به اینکه استفاده از ردیاب با چه هدفی همراه باشد، تکنولوژی ساخت ردیاب ها در موارد مختلف، گوناگون خواهد بود. در بعضی از موارد با توجه به هدف مورد نظر و شرایط محیط، ردیاب ها بصورت مخفیانه مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین ردیاب مخفی به گروهی از ردیاب ها تبدیل شده که نیازهای متنوعی را پاسخ می دهد.

ردیاب مخفی به آن دسته از ردیاب ها گفته می شود که در هنگام استفاده قابل شناسایی و نبوده و  مخفیانه فعالیتشان را انجام می دهند. این دسته از ردیاب ها عمدتاً کاربردهای امنیتی، مدیریتی و کنترلی دارند و با توجه به موارد استفاده آنها، تکنولوژی ساخت متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال طراحی ساخت ردیاب مخفی باید به گونه ای باشد که ابعاد کوچکتری داشته باشد. در برخی موارد ممکن است از نیروی مغناطیسی برای نصب آنها در مکان های مختلف استفاده شود. همچنین ممکن است نیاز به باتری های قدرتمندی داشته باشند که بتوانند انرژی مورد نیاز آنها را تا مدت زمان زیادی برآورده کنند.

ردیاب مخفی

انواع ردیاب مخفی

>ردیاب های مخفی با توجه به اینکه در چه موقعیتی مورد استفاده قرار می گیرند، به چند گروه تقسیم می شوند. در ادامه این مطلب به این گروه ها اشاره خواهد شد.

ردیاب شخصی

یکی از کاربردهای رایج ردیاب های مخفی ، استفاده از آن برای ردیابی افرادی است که نیاز به کنترل دارند. کنترل افراد به دلایل گوناگونی می تواند مورد  نیاز باشد. یکی از ابزارهای کنترلی، بررسی موقعیت فیزیکی آنها است. از جمله موارد استفاده این دسته از ردیاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • محافظت از کودکان در مواقعی که به محیط خارج از خانه رفت و آمد دارند و یا به اردوهای گروهی می روند و به طور کلی احتمال گم شدن و یا ربوده شدن آن وجود داشته باشد.
  • محافظت از سالمندان و افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند.
  • افرادی که تنها زندگی می کنند و ممکن است دچار حوادث ناگهانی شوند.
  • کنترل وضعیت پرسنل و کارمندان یک سازمان هنگام اجرای فعالیت ها توسط مدیریت .

ردیاب وسایل نقلیه

وسایل نقلیه همانطور که از اسم آنها پیداست، همواره در حال نقل مکان بوده و به همین جهت با اهداف گوناگونی نیاز به بررسی موقعیت مکانی آنها وجود دارد. از این رو استفاده از ردیاب برای وسایل نقلیه رواج پیدا کرده است. در صورتی که هدف بررسی موقعیت وسایل نقلیه، جلوگیری از سرقت و یا تعقیب و کنترل موقعیت یک خودرو باشد، ردیاب مخفی به کار گرفته خواهد شد. یکی از قابلیت های نرم افزاری برای کنترل و مدیریت مکان خودرو، برقراری اعلان ها و دستورات شرطی توسط کاربر است. به طور مثال تعیین محدوده برای اعلان به کاربر و اجرای فرامین برنامه ریزی شده یکی از قابلیت های ردیاب ها است. به بیان دیگر کاربر می تواند شرط بگذارد که اگر خودرو از محدوده مورد نظر خارج شد از طریق پیام به کاربر اخطار داده شود و همچنین دستورات مورد نظر او اجرا شود (مثلا خودرو خاموش شده و سیستم برق رسانی آن قطع شود).

ردیاب خودرو

برای استفاده از ردیاب مخفی داخل خودروها، مدل های مختلفی به کار گرفته می شود. یکی از رایج ترین ردیاب های مخفی برای خودرو، ردیاب های مغناطیسی است. این نوع ردیاب بوسیله نیروی مغناطیس به زیر خودرو نصب شده و موقعیت مکانی خودرو را در سیستم مورد نظر کاربر نمایش می دهد. با توجه به ساختار ردیاب های مغناطیسی، نیاز به وجود باطری با دوام بالا وجود خواهد داشت. معمولا برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات در این دسته از ردیاب ها از سیم کارت استفاده می شود.

ردیاب خودرو
جاسازی ردیاب خودرو زیر ماشین

 

با توجه به ماهیت ردیاب مخفی و ضرورت آن بر پنهان بودن از دید افراد، تنوع در طراحی و ساخت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو نمونه های متفاوتی از ردیاب ها به این منظور ساخته شده اند. یکی از نمونه های کاربردی ردیابی مخفیانه خودرو، ردیاب مخفی فندکی خودرو است. این ردیاب درون یک شارژر فندکی جاسازی شده و از طریق سیم کارت ارتباطات لازم را برقرار می کند. همچنین قابلیت های جانبی ویژه ای دارد که از کاربردی ترین آنها می توان به ضبط صدای داخل خودرو با کیفیت خوب و ذخیره آنها بر روی یک کارت حافظه اشاره کرد.

 

ردیاب موتور و دوچرخه

قابلیت ها و کاربردهای ردیاب مخفی برای موتور، دوچرخه و یا سایر وسایل نقلیه مشابه مواردی است که به آنها اشاره شد. تفاوت اصلی برای استفاده از ردیاب مخفی در موقعیت ها و وسایل مختلف، عمدتاً در شکل ظاهری آنها است. تفاوت ظاهری ردیاب ها به دلیل ویژگی های ظاهری هر وسیله و نیاز به مخفی شدن بر اساس ویژگی های آن است. به طور مثال برای استفاده از ردیاب مخفی در دوچرخه، آن را در دسته ی دوچرخه مخفی می کنند

ردیاب مخفی دوچرخه
ردیاب دوچرخه

ردیاب تلفن همراه

امروزه سخت افزار مورد نیاز برای موقعیت یابی، به یکی از امکانات اولیه برای اکثر تلفن های همراه تبدیل شده. این در حالی است که کنترل و دسترسی به اطلاعات ردیاب گوشی های همراه در حالت معمول در اختیار فردی است که گوشی را در اختیار دارد. در مواردی نیاز است تا گوشی تلفن همراه هنگامی که در دسترس شخص نیست، ردیابی شده و موقیت مکانی آن شناسایی شود. برای مثال هنگامی که تلفن همراه توسط سارقین ربوده شده باشد، در صورتی که امکان ردیابی آن وجود داشته باشد، احتمال پیدا کردن سارقین بسیار قوی خواهد بود. برای این منظور نرم افزارهای مخصوصی طراحی شده است که امکان ردیابی پس از سرقت را به کاربران می دهد.