بسیاری از مردم امروزه با سیستم ردیاب هوشمند و همچنین عملکرد آن کاملا آشنا بوده و حتی از این سیستم هوشمند برای افزایش سطح امنیت خودرو های خود استفاده می کنند. سیستم ردیاب هوشمند در اصل همان جی پی اس خودرو است که به صورت کاملا مخفی در قسمت های خاصی از خودرو نصب می شود. برای نصب آن لازم است عملیات سیم کشی انجام شود که البته این عملیات سیم کشی توسط مهندسان نصب ردیاب انجام خواهد شد. زمانی که یک خودرو مجهز به سیستم موقعیت یاب باشد، همواره مالک و صاحب خودرو در هر زمانی می تواند از وضعیت مکانی خودروی خود آگاه شده و همواره بر آن کنترل و نظارت داشته باشد. لازم است این موضوع را نیز ذکر نماییم که برای بررسی موقعیت مکانی خودرو به هیچ وجه محدودیت فاصله ای وجود نداشته و این امکان وجود دارد که بتوان از هر فاصله ای موقعیت ماشین را شناسایی کرد.

عملکرد ردیاب هوشمند ماشین به این شکل است که در سخت افزار آن یک کارت حافظه وجود دارد و وظیفه ی این کارت حافظه ذخیره کردن تمامی اطلاعات موقعیتی خودرو در فواصل زمانی مختلف می باشد. تمامی اطلاعاتی که در حافظه دستگاه ردیاب هوشمند ذخیره می شود، از راه های مختلف نظیر اینترنت و همچنین برنامه های مخصوص دستگاه به یک سرور مرکزی منتقل می شود. البته لازم به ذکر است که فرآیند انتقال اطلاعات به وسیله یک سیم کارت و یا یک مودم ماهواره ای نصب شده بر روی دستگاه انجام می گیرد.

به طور کلی دارندگان انواع خودرو و به خصوص دارندگان خودرو های خارجی گران قیمت لازم است اقدام به انتخاب و خرید یک سیستم ردیاب هوشمند نموده تا با استفاده از آن همواره سطح امنیت خودرو خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

معرفی انواع ردیاب هوشمند

در حال حاضر مدل های متنوعی از موقعیت یاب های  خودرو در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و خصوصیاتی هستند. علاوه بر آن روز به روز شاهد طراحی و تولید سیستم های ردیاب جدید توسط کمپانی های بزرگ فعال در این حوزه می باشیم. با توجه به این که مدل های بسیار متنوعی از سیستم های ردیابی در بازار وجود دارد، لازم است انتخاب و خرید آن کاملا متناسب با نوع نیاز انجام شود. سیستم های ردیاب هوشمند با توجه به نوع نیاز افراد و ارگان های مختلف به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • سیستم ردیاب هوشمند مخصوص ماشین های شخصی
 • سیستم ردیاب مخصوص حمل و نقل عمومی
 • سیستم ردیاب مخصوص ماشین های نظامی و سازمانی
 • سیستم ردیاب مخصوص ماشین آلات معدنی، راه سازی و کشاورزی
 • سیستم ردیاب مخصوص ماشین های حمل مسافر
 • سیستم ردیاب مخصوص تانکر های سوخت
 • سیستم ردیاب مخصوص تانکر های آب

برای هر کدام از انواع ماشین های نام برده شده، یک سیستم ردیاب منحصربه فرد وجود داشته که توسط مهندسین بر روی آن ها نصب و راه اندازی می شود. بنابراین لازم است تا متناسب با نوع ماشین و ویژگی های آن اقدام به انتخاب و خرید بهترین انواع سیستم ردیاب نمود. انواع سیستم های ردیاب از نظر نوع ویژگی های سخت افزار و همچنین نحوه مدیرت و نظارت با یکدیگر تفاوت هایی دارند. علاوه بر آن سیم کشی مدل های مختلف ردیاب نیز کاملا با یکدیگر فرق داشته و برای نصب آن ها اصول و قوائد خاصی وجود دارد که مهندسین و متخصصین باید کاملا از این اصول و قوائد آگاه باشند.

در ادامه، 2 نوع ردیاب هوشمند خودرو را معرفی خواهیم کرد. البته این لیست بروزرسانی خواهد شد.

ردیاب ارزان NG69

ردیاب خودرو باید انتن دهی بسیار قوی داشته و با استفاده از شبکه ماهواره ای جی پی اس،گلوناس و شبکه مخابراتی ال بی اس توان موقعیت یابی را داشته و موقعیت خودرو را به طور دقیق با محاسبه ی طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی بیان می کند.

ردیاب شخصی NG160

این دستگاه ردیاب شخصی با سایز کوچک خود به راحتی در همه جا مخفی میشود،بعد از نصب سیم کارت به روی آن ،بدون داشتن چراغ یا صدایی میتواند شخص یا محموله شما را لحظه به لحظه ردیابی کند.شما با نصب اپلیکیشن موبایل مخصوص به راحتی شخص مورد نظر خود را روی نقشه میبینید و مسیر های طی شده را لحظه به لحظه مشاهده میکنید.این دستگاه دارای میکروفن داخلی بوده و از این طریق شما می توانید صدای محیط اطراف ردیاب را بشنوید.

فاکتور های مهم در خرید ردیاب هوشمند

به طور کلی معیار ها و فاکتور های مختلفی را در باید در هنگام خرید ردیاب هوشمند مد نظر قرار داد که برخی از آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و لازم است از آن ها مطلع باشید. بسیار اتفاق افتاده که افراد و سازمان ها اقدام به خرید سیستم های ردیاب هوشمند نامناسب و ناکارآمد نموده و هزینه های بسیار زیادی را نیز برای خرید آن ها پرداخت کرده اند و در نهایت نیز از خرید خود کاملا پشیمان گشته اند. بنابراین لازم است تا فاکتور ها و پارامتر های مهم در هنگام خرید سیستم های ردیاب هوشمند را بررسی نموده و آن ها را در هنگام خرید کاملا مد نظر داشت. مهم ترین فاکتور های قابل توجه و مهم در هنگام انتخاب و خرید ردیاب عبارتند از:

 • بررسی وجود یا عدم وجود باتری پشتیبان بر روی ردیاب
 • بررسی ظرفیت باتری پشتیبان ردیاب
 • بررسی دقت و سرعت عملکرد نرم افزار ردیاب
 • بررسی قیمت ردیاب و مقایسه آن با دیگر محصولات مشابه
 • بررسی نحوه نصب ردیاب در خودرو

تمامی این فاکتور ها را باید در هنگام خرید ردیاب مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. باتری پشتیبان در ردیاب هوشمند ماشین نقش بسیار مهمی دارد و وجود آن کاملا لازم بوده و باید از ظرفیت بالایی نیز برخوردار باشد. همواره در بسیاری از زمان هایی که سرقت خودرو اتفاق میافتد، شاهد آن هستیم که سارقان جهت عدم شناسایی موقعیت خودرو توسط جی پی اس سریعا اقدام به برداشتن سر باتری ها می نمایند. زمانی که ردیاب هوشمند از یک باتری پشتیبان با ظرفیت بالا برخوردار باشد، این امکان وجود خواهد داشت که موقعیت ماشین پس از برداشتن سر باتری نیز با استفاده از باتری پشتیبان قابل شناسایی باشد.

نرم افزار ردیاب هوشمند

عملکرد نرم افزار ردیاب هوشمند از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل نیز لازم است تا سرعت و قدرت عملکرد آن را در هنگام خرید مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. در صورتی که تست نرم افزار ردیاب هوشمند موفقیت آمیز نباشد، خرید آن را به هیج وجه توصیه نمی کنیم زیرا نرم افزار بسیار ضعیف بوده و دلیل آن نیز اتصال آن به سرور های ضعیف است. بررسی وجود نرم افزار ردیاب هوشمند در گوگل پلی و همچنین اپل استور نیز امری حیاتی و بسیار مهم است زیرا معمولا نرم افزار های قدرتمند و معتبر در این برنامه ها وجود داشته و می توان از طریق آن ها اقدام به نصب و راه اندازی نمود.

در امر انتخاب و خرید یک سیستم ردیاب هوشمند کارآمد و متناسب با نیاز خود می توانید از راهنمایی و مشاوره های کارشناسان و متخصصین نیکان جی پی اس نیز بهره مند شوید.