چگونگی کارکرد موقعیت یاب خودرو

موقعیت یاب خودرو

موقعیت یاب خودرو و امنیت بیشتر خودرو

موقعیت یاب خودرو مسوول تامین امنیت بیشتر برای وسایل نقلیه شخصی است. این موضوع شعار اصلی دستگاه موقعیت یاب خودرو می‌باشد. این دستگاه ردیابی فوق العاده برای مالکان است که می خواهند وسایل نقلیه خود را ایمن نگاه دارند. موقعیت یاب خودرو می ‌تواند بلافاصله و بدون مانعی به گوگل مپ اتصال یابد و بسیار دقیق، میزان سرعت اتومبیل شما را در حین حرکت بسنجد. علاوه بر آن نیز یک کارت گزارش روزانه از وسایل نقلیه را نگه می ‌دارد. این دستگاه در اتومبیل مالک به شکل مخفی قرار می گیرد. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی امنیت خودرو نیست.

چگونگی کارکرد موقعیت یاب خودرو

دستگاه  AVL(Automatic Vehicle Locator)اطلاعات مرتبط با موقعیت جغرافیایی، سرعت و زمان حرکت اتومبیل را از به وسیله ماهواره دریافت و درحافظه خود ذخیره می نماید. این اطلاعات از سوی سرویس GPRS به سرور مرکزی فرستاده شده و در پایان از طریق اپلیکیشن های کامپیوتری پردازش و مسیر حرکت وسایل نقلیه را بر روی نقشه نمایش می دهد. همچنین این سیستم میتواند با ارسال SMS موقعیت کنونی خودرو را اطلاع دهد. سیستم موقعیت یاب خودرو و ناوبری متحرک ادغامی از هاردوار و سافت وارهای خاص، برای عمل ردیابی با اهدافی خاص می باشد که با کمک از تکنولوژی ماهواره‌ای و GPS و با تکیه بر زیر ساخت GIS (سیستم های اطلاعات جغرافیایی) قابلیت ردیابی online و offline متحرک ها را به جهت مطلع گشتن از موقعیت آن ها و اقادر ساختن مدیریت بهتر آنان آماده می سازد. با راه اندازی این دستگاه، موقعیت خودروها به وسیله یک پایگاه عملیاتی قابل تعیین است و مسئولین آن می توانند در هر مکان با برقراری و ارتباط به مرکز، مکان و الگوی پخش متحرک ها را بر روی نقشه رویت نمود و آخرین  اطلاعات حرکتی متحرک ها نظیر جهت حرکت، میزان توقف، سرعت و مسافت طی شده را در اختیار داشته باشند.  همچنین برنامه ریزان سازمانی با دسترسی به گزارشات  تحلیلی بر روی این اطلاعات می توانند در خصوص برنامه ریزی مناسب و کارایی منابع حمل و توزیع سازمان اقدام نمایند.

اجزای عملیاتی سیستم مکان یابی خودرو

دستگاه جی پی اس خودرو از دو بخش هاردوار و سافت وار و یا همان سخت افزار و نرم افزار متشکل شده است. در بخش نرم افزاری این دستگاه در مرکز نصب شده و مشمول مانیتور نقشه و مسیر، سیستم هماهنگی اطلاع رسانی خودروها و سیستم ناوبری می باشد. قسمت سخت افزاری سیستم شامل یک سیستم موقعیت یاب می باشد که بر روی وسایل نقلیه و در مرکز نصب می شود و با کم از یک فضای انتقال اطلاعات (خطوط بی سیم، GPRS که بر بستر GSM می باشد و یا بستر ماهواره ثریا) قابلیت تبادل اطلاعات و فرامین ما بین مرکز و خودروها را فراهم می سازد.

کاربردها :
ردیابی و کنترل مسیر خودروهای شخصی
ردیابی و کنترل مسیر خودروهای مسافربری درون شهری(تاکسی و اتوبوس)
ردیابی و کنترل سرعت و توقف انواع خودروهای مسا فربری برون شهری (سواریها و اتوبوس)
نظارت بر تردد انواع خودروهای خدمات رسانی(پلیس ، آتش نشانی ، آمبولانس)
نظارت و کنترل مسیر و توقف خودروهای باربری ( تریلر ، کامیون و….)
نظارت و کنترل مسیر و توقف خودروهای شرکت های خصوصی و دولتی

نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب
نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب

محدوده مجاز در موقعیت یاب خودرو

به شکل خلاصه به اماکنی که از نگاه نقشه های شهری فرد علاقه دارد خودرو(خودروها) تنها در آن بخش مجاز در حرکت باشند گفته می شود. با این حال در صورتی که اتومبیل از این محل ها خارج شود موارد ذیل به شکل اتوماتیک قابل اعمال می باشد.

  • اطلاع رسانی به مدیریت با ارسال هشدار و پیام
  • دادن اعلان و هشدار به راننده و سرنشینان
  • قابلیت توقف خودرو
  • قابلیت فعال سازی سنسورهای خاص در خودرو

سیستم مکان یابی خودرو

همان گونه که در بخش های بالاتر به شیوه کار با موقعیت یاب خودرو پرداختیم و اشاراتی به  سیستم سخت افزاری که بر اساس بودجه و چشم داشتی که ما از موقعیت یاب خودرو داریم تهیه می کنیم. سیستم نرم افزاری ردیاب خودرو برای نمایش موقعیت خودروها و اطلاعاتی مانند سرعت، توقفات و… مورد استفاده قرار می گیرد، اکنون به بیان نحوه  به کار گیری از نرم افزار مکان یابی خودرو می پردازیم.

نمایش نمونه ای از سیستم موقعیت یاب پیشرفته
نمایش نمونه ای از سیستم موقعیت یاب پیشرفته

راه های بدست آوردن اطلاعات موقعیت یاب خودرو

  1. سامانه وب(دارا بودن یک دستگاه که به بتواند به اینترنت وصل شود تا بتوان اطلاعات را بر روی آن نمایش داد، همانند انواع کامپیوترها).
  2. گوشی های غیر هوشمند(ذخیره اطلاعات به وسیله این دستگاه ها به صورت تماس یا فرستادن پیام کوتاه از سوی بخش سخت افزاری موقعیت یاب خودرو انجام می شود).
  3. گوشی های هوشمند(همانند انواع گوشی های اندروید و IOS که با به کارگیری از اپلیکیشن های موجود در این زمینه، امکان پذیر می باشد).

با در نظر گرفتن این موضوع که در این موقعیت زمانی موجود، بیشتر مردم دارای گوشی های اسمارت یا همان هوشمند و همچنین اینترنت همراه هستند روش سوم طرفداران بیشتری دارد، البته یادمان نرود که این روش ساده تر و در دسترس تر نیز است.

مزایای سیستم مکان یاب خودرو

موقعیت یاب خودرو کارش فقط برای پیدا کردن و یافتن موقعیت اتومبیل نیست. بلکه این قابلیت می‌تواند مزایا و کاربردهای بسیار دیگری را نیز برای شما ایجاد کند. اگر بخواهیم که خیلی خلاصه فعالیت های این ویژگی را بدانیم؛ باید گفت که خرید ردیاب ماشین کمک می‌کند تا مسیری را اشتباه نرفت و یا در شهری و یا کشوری بیگانه گم نشد.

یکی دیگر از جذابیت‌های این فناوری، نمایش حرکت شما روی نقشه است. به کمک GPS می‌توانید متوجه شوید که در هر لحظه با چه سرعتی در حال حرکت هستید؛ و سرعت مجاز در جاده مدنظر چقدر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *