>موقعیت یاب خودرو مسوول تامین امنیت بیشتر برای وسایل نقلیه شخصی است. این موضوع شعار اصلی دستگاه موقعیت یاب خودرو می‌باشد. این دستگاه ردیابی فوق العاده برای مالکان است که می خواهند وسایل نقلیه خود را ایمن نگاه دارند. موقعیت یاب خودرو می ‌تواند بلافاصله و بدون مانعی به گوگل مپ اتصال یابد و بسیار دقیق، میزان سرعت اتومبیل شما را در حین حرکت بسنجد. علاوه بر آن نیز یک کارت گزارش روزانه از وسایل نقلیه را نگه می ‌دارد. این دستگاه در اتومبیل مالک به شکل مخفی قرار می گیرد. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی امنیت خودرو نیست.

چگونگی کارکرد موقعیت یاب خودرو

دستگاه  AVL(Automatic Vehicle Locator) اطلاعات مرتبط با موقعيت جغرافيايي، سرعت و زمان حرکت اتومبیل را از به وسیله ماهواره دريافت و درحافظه خود ذخيره مي نمايد. اين اطلاعات از سوی سرويس GPRS به سرور مركزی فرستاده شده و در پایان از طریق اپلیکیشن های كامپيوتری پردازش و مسير حركت وسایل نقلیه را بر روی نقشه نمايش می دهد. همچنين اين سيستم ميتواند با ارسال SMS موقعيت کنونی خودرو را اطلاع دهد. سيستم موقعیت یاب خودرو و ناوبري متحرک ادغامی از هاردوار و سافت وارهاي خاص، برای عمل ردیابی با اهدافی خاص مي باشد که با کمک از تکنولوژی ماهواره‌ای و GPS و با تکيه بر زير ساخت GIS (سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي) قابلیت رديابي online و offline متحرک ها را به جهت مطلع گشتن از موقعيت آن ها و اقادر ساختن مديريت بهتر آنان آماده مي سازد. با راه اندازي اين دستگاه، موقعيت خودروها به وسیله يک پایگاه عملياتي قابل تعيين است و مسئولين آن مي توانند در هر مکان با برقراري و ارتباط به مرکز، مکان و الگوي پخش متحرک ها را بر روي نقشه رویت نمود و آخرين  اطلاعات حرکتي متحرک ها نظير جهت حرکت، ميزان توقف، سرعت و مسافت طي شده را در اختيار داشته باشند.  همچنين برنامه ريزان سازماني با دسترسي به گزارشات  تحليلي بر روي اين اطلاعات مي توانند در خصوص برنامه ريزي مناسب و کارایي منابع حمل و توزيع سازمان اقدام نمايند.

اجزاي عملياتي سيستم مکان یابی خودرو

دستگاه جی پی اس خودرو از دو بخش هاردوار و سافت وار و یا همان سخت افزار و نرم افزار متشکل شده است. در بخش نرم افزاري اين دستگاه در مرکز نصب شده و مشمول مانیتور نقشه و مسير، سيستم هماهنگی اطلاع رساني خودروها و سيستم ناوبري مي باشد. قسمت سخت افزاري سيستم شامل يک سيستم موقعیت یاب مي باشد که بر روي وسایل نقلیه و در مرکز نصب مي شود و با کم از يک فضای انتقال اطلاعات (خطوط بي سيم، GPRS که بر بستر GSM مي باشد و يا بستر ماهواره ثريا) قابلیت تبادل اطلاعات و فرامين ما بين مرکز و خودروها را فراهم مي سازد.

كاربردها :
رديابي و كنترل مسير خودروهای شخصي
رديابي و كنترل مسير خودروهای مسافربری درون شهري(تاكسي و اتوبوس)
رديابي و كنترل سرعت و توقف انواع خودروهای مسا فربری برون شهري (سواریها و اتوبوس)
نظارت بر تردد انواع خودروهای خدمات رساني(پليس ، آتش نشاني ، آمبولانس)
نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای باربری ( تريلر ، كاميون و….)
نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای شركت های خصوصي و دولتي

نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب
نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب

محدوده مجاز در موقعیت یاب خودرو

به شکل خلاصه به اماکنی که از نگاه نقشه هاي شهري فرد علاقه دارد خودرو(خودروها) تنها در آن بخش مجاز در حرکت باشند گفته مي شود. با این حال در صورتي که اتومبیل از اين محل ها خارج شود موارد ذيل به شکل اتوماتیک قابل اعمال مي باشد.

  • اطلاع رسانی به مديريت با ارسال هشدار و پيام
  • دادن اعلان و هشدار به راننده و سرنشينان
  • قابلیت توقف خودرو
  • قابلیت فعال سازي سنسورهاي خاص در خودرو

سیستم مکان یابی خودرو

همان گونه که در بخش های بالاتر به شیوه کار با موقعیت یاب خودرو پرداختیم و اشاراتی به  سیستم سخت افزاری که بر اساس بودجه و چشم داشتی که ما از موقعیت یاب خودرو داریم تهیه می کنیم. سیستم نرم افزاری ردیاب خودرو برای نمایش موقعیت خودروها و اطلاعاتی مانند سرعت، توقفات و… مورد استفاده قرار می گیرد، اکنون به بیان نحوه  به کار گیری از نرم افزار مکان یابی خودرو می پردازیم.

نمایش نمونه ای از سیستم موقعیت یاب پیشرفته
نمایش نمونه ای از سیستم موقعیت یاب پیشرفته

راه های بدست آوردن اطلاعات موقعیت یاب خودرو

  1. سامانه وب(دارا بودن یک دستگاه که به بتواند به اینترنت وصل شود تا بتوان اطلاعات را بر روی آن نمایش داد، همانند انواع کامپیوترها).
  2. گوشی های غیر هوشمند(ذخیره اطلاعات به وسیله این دستگاه ها به صورت تماس یا فرستادن پیام کوتاه از سوی بخش سخت افزاری موقعیت یاب خودرو انجام می شود).
  3. گوشی های هوشمند(همانند انواع گوشی های اندروید و IOS که با به کارگیری از اپلیکیشن های موجود در این زمینه، امکان پذیر می باشد).

با در نظر گرفتن این موضوع که در این موقعیت زمانی موجود، بیشتر مردم دارای گوشی های اسمارت یا همان هوشمند و همچنین اینترنت همراه هستند روش سوم طرفداران بیشتری دارد، البته یادمان نرود که این روش ساده تر و در دسترس تر نیز است.

مزایای سیستم مکان یاب خودرو

موقعیت یاب خودرو کارش فقط برای پیدا کردن و یافتن موقعیت اتومبیل نیست. بلکه این قابلیت می‌تواند مزایا و کاربردهای بسیار دیگری را نیز برای شما ایجاد کند. اگر بخواهیم که خیلی خلاصه فعالیت های این ویژگی را بدانیم؛ باید گفت که خرید ردیاب ماشین کمک می‌کند تا مسیری را اشتباه نرفت و یا در شهری و یا کشوری بیگانه گم نشد.

یکی دیگر از جذابیت‌های این فناوری، نمایش حرکت شما روی نقشه است. به کمک GPS می‌توانید متوجه شوید که در هر لحظه با چه سرعتی در حال حرکت هستید؛ و سرعت مجاز در جاده مدنظر چقدر است.