رهیاب خودرو وسیله ای برای لذت بردن از رانندگی

رهیاب خودرو

رهیاب خودرو در یک نگاه

رهیاب خودرو یا همان سیستم جی پی اس خودرو یکی از سیستم هایی است که امروزه با رشد چشم نواز تکنولوژی به وسایل نقلیه افزوده شده است. این سیستم فرآیند یافتن مسیرها و جاده های پر پیچ و خم و متعدد را برای رانندگان ساده انگاشته است و دیگر نیازی به پرس و جو از دیگران در راستای یافتن آدرس مورد نظر نیست. این فرآیند در جایی خودنمایی می کند که برای اولین بار در شهر پرجمعیت و پر ترافیکی وارد گشته و نسبت به کوچه و خیابان های موجود در آن شهر هیچ گونه شناختی وجود ندارد، لذا برای سهولت در یافتن مسیرهای درون شهری و برون شهری سیستم رهیاب خودرو کمک شایانی به راننده می کند تا مسیر خود را به درستی طی نماید و زودتر به مقصد خویش برسد. این سیستم سردرگمی و آشفتگی ناشی از یافتن آدرس ها و اشتباه رفتن در مسیرهای دیگر را برای رانندگان از بین می برد تا آنان با آسودگی خاطر به رانندگی خود بپردازند. در واقع جامع ترین راهنمای راننده در مسیرها همین رهیاب خودروست که امروزه نقش پر رنگی در سهولت بخشیدن به زندگی بشری ایفا نموده است.

فرآیند عمل سامانه ردیابی خودرو

رهیاب خودرو یا همان پردازنده GPS در بر دارنده ی یک گیرنده رادیویی می باشد که سیگنال های چندین ماهواره را به صورت همزمان دریافت نموده و با استفاده از داده های آنها، اطلاعات لازم را در مورد سرعت و موقعیت جغرافیایی وسیله نقلیه کسب می نماید. این سیستم برخلاف مکان یاب های قدیمی می باشد؛ چرا که مکان یاب های اولیه، اطلاعات بدست آمده را بصورت یک نقطه بروی صفحه LCD در معرض نمایش قرار می دادند که راننده تنها قادر به موقعیت حرکت خود، مسیر حرکت و نقطه مبدأ و مقصد بود. ولی سیستم فعلی نوع خاصی از سیستم های مکان یاب جدید می باشد که با بهترین شیوه و فرآیند عمل با راهنمایی های صوتی و تصویری راننده را در پیشبرد مسیر مورد نظر خود رهنمون می سازد. همچنین با استفاده از این سیستم به روز، راننده می تواند موقعیت دقیق خودش را نیز بر روی نقشه ای بیابد که بر روی مانیتور خودروی خویش حک شده است. این نقشه قابلیت های زیادی دربر دارد که به راننده کمک می کند در کوتاهترین و سریعترین مسیر ممکن با استفاده از نقشه پیش رو به مقصد خویش برسد.

مکان یاب خودرو
مکان یاب خودرو

امکانات موجود در رهیاب خودرو

رهیاب خودرو امکانات منحصر به فرد و چشم نوازی را دربر دارد که از جمله آن موارد مشخص نمودن محل دقیق استقرار دوربین های سرعت سنج و یافتن مسیرهای جدید به صورت کاملا خودکار می باشد. این سیستم قابلیت هشدار به راننده را در مواقع انحراف از مسیرش دارد و از نکات برجسته این سیستم نشان دادن نزدیکترین پمپ بنزین، بیمارستان و مکان های دیگر نسبت به موقعیت فعلی خود راننده می باشد که فرآیند عمل را برای وی ساده می انگارد تا وقت خود را صرف پرسیدن مکان ها و اشتباه رفتن در خیابان دیگر ننماید.

با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز به امکانات این دستگاه افزوده می شود کما اینکه امروزه امکانات فراتری را از رهیاب خودرو شاهد هستیم که عبارتند از: نقشه کلی ایران و جهان، انتخاب مقصد مورد نظر، تایپ کردن آدرس، انتخاب کوتاهترین و سریعترین مسیر، یافتن راه جدید در صورت انحراف از مسیر اصلی که به شکل خودکار صورت می گیرد، راهنمای صوتی که با صدای بلند اسم کوچه و خیابان ها را اعلام می نماید و نمایش سرعت وسیله نقلیه که لحظه به لحظه سرعت خود را به نمایش می گذارد داشتن این همه امکانات رانندگی را لذت بخش تر می سازد.

انواع سیستم های مسیریابی خودرو

هر راننده ای بسته به سلیقه خاص خود می تواند یکی از انواع سیستم های رهیاب خود را در اختیار داشته باشد. این سیستم ها متفاوت بوده و هر کدام قابلیت های خاص خود را دارند که یکی از مجهزترین و بهترین آنها، نوع قابل حمل (Portable) می باشد. صفحه نمایش رهیاب های قابل حمل خودرو، لمسی است و راننده را به صورت صوتی رهنمون می سازد. اما از دیگر سیستم های رهیاب خودرو که امروزه کاربرد فراوانی دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدل اقتصادی : این رهیاب قیمتی بهینه دارند و از جمله قابلیت های آن تبدیل متن به صوت است و می توانند نام کوچه و خیابان ها را با صدای بلند اعلام نمانید. ولی توانایی پخش موسیقی را ندارند و از جمله مزایای این دستگاه صفحه نمایش بزرگ، تبدیل متن به صوت، دانلود نقشه های مختلف ایران و جهان و اطلاعات ترافیک می باشند.

مدل Portable ( قابل حمل )  : این سیستم قابل حمل می باشند و راننده را در یافتن رستوران ها یا فروشگاه های آن محله یا شهر راهنمای می کنند و قابلیت پخش فایل های موسیقی MP3 را نیز دارا هستند و با اندازه ای کوچک مسیرهای از پیش تعیین شده را از روی نقشه از جمله مسیر بانک و مکان های دیگر را به راننده نشان می دهند. ولی از جمله معایب آن کارکرد پیچیده با آن و سرعت کم می باشند ( البته در برخی از مدل ها ). همچنین به علت اندازه ی کوچکش کار را برای راننده در پیشبرد تعیین مسیر خود اندکی دشوار می سازند. ولی با این حال مزایای گوناگونی هم دارند از جمله: نقشه ها، پخش فیلم و موسیقی، ماشین حساب و بازی های کامپیوتری که در نوع خود ممتاز به نظر می رسند.

همچنین مدلهای دیگری از این دستگاه وجود دارند که هر کدام به نوبه ی خود کارکردهای ویژه ای دارند ولی هدف تمامی آن ها سهولت در اجرای عمل راننده در پیشبرد مسیری مشخص و به دور از اشتباه و اتلاف وقت می باشد که معمولا در تمامی انواع رهیاب های خودرو مشاهده می شود. 

امروزه بیشتر افراد از موبایل خود بجای رهیاب خودرو استفاده می کنند. در دسترس بودن، تنوع نرم افزار ها و همچنین سهولت در اجرای فرآیند عمل و راهیابی دقیق نقشه ها بدون کوچکترین خللی همه را شگفت زده نموده است. البته نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که سیستم های رهیاب خودرو یک سیستم بسیار دقیق تر و با دقت های بسیار بالا هستند و گاها نمی توان آنها را با موبایل ها مقایسه نمود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *