مبانی و تحلیل دستگاه جی پی اس خودرو

مبانی و تحلیل دستگاه جی پی اس خودرو

دستگاه جی پی اس خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه جی پی اس خودرو ، روش بسیار ساده ای برای تعیین موقعیت خودروها و افراد استفاده می کند. GPS مخفف Global Positioning System می باشد که در فارسی به معنای یک سیستم موقعیت یاب جهانی می باشد، که کار اصلی آن مشخص کردن موقعیت جعرافیایی یک وسیله یا فرد در کره زمین می باشد. این سیستم در سال ۱۹۷۳ به وسیله وزارت دفاع آمریکا برای کاربردهای نظامی به وجود آمد و پیشرفت زیادی داشت. پس از آن آمریکا تصمیم گرفت که این تکنولوژی را در اخیار تمام مردم جهان قرار دهد که از آن برای استفاده های مختلف تجاری، امنیتی، ردیابی و … بهره ببرند.

نحوه عملکرد ردیاب خودرو

برای درک بهتر از کار دستگاه جی پی اس خودرو، فرض کنید شما سوار یک خودرو هستید و از تهران به سمت کرج در حال حرکت هستید و یکی از آشنایان با شما تماس می گیرد و از شما می پرسد که دقیقا کجا هستید. شما چه جوابی می دهید؟ میگویید من از تهران اومدم به سمت کرج و الان در کیلومتر ۷ جاده تهران کرج هستم. شما برای گفتن مکان و موقعیت خود فاصله خود را از تهران به سمت کرج بیان کردید. یعنی فاصله خود را از یک نقطه مشخص شده بیان کردید. ما همیشه برای گفتم محل خودمان از همین روش استفاده می کنیم. فاصله خودمان را از یک محل که دارای موقعیت مشخص است را بیان می کنیم.

نمایش انتقال اطلاعات از ماهواره به سیستم جی پی اس

در دستگاه موقعیت یاب خودرو هم از همین روش استفاده شده است. وزارت دفاع آمریکا تعدادی ماهواره (۲۴ ماهواره) را در فاصله حدودا ۲۰۰۰ کیلومتری سطح زمین در محلهای دقیق و مشخصی قرار داده است که آن ها دائما در حال ارسال اطلاعاتی شامل زمان و محل دقیق خود را به زمین ارسال می کنند و یک دستگاه ردیاب با دریافت این اطلاعات از ماهواره ها می تواند به وسیله محاسباتی فاصله خود را از آنها محاسبه کند. در نتیجه موقعیت و مکان خودرو و یا شخص استفاده کننده از ردیاب به درستی تعیین خواهد شد.

دستگاه جی پی اس خودرو چیست؟

دستگاه جی پی اس خودرو، دستگاهی کوچک در اندازه یک گوشی موبایل است که دارای سیمکارت است و داخل وسیله نقلیه سبک و یا سنگین نصب و مخفی می شود. در هنگام سرقت و یا انحراف از مسیر توسط راننده آن، و هر اتفاقی که برای خودرو بیفتد، مالک خودرو در هر زمان می تواند از راه دور توسط اپلیکیشن موبایل و یا کامپیوتر، مکان دقیق خودروی خود را با دقت ۲ متر(هرکجای ایران که باشد) روی نقشه گوگل ببیند و مسیرهای گذشته، سرعت و توقف های آن را مرور کند. بدین ترتیب خودروی شما هرگز گم نمی شود.

نمونه ای از دستگاه جی پی اس

هم چنین قابلیت هایی مانند خاموش کردن خودرو از راه دور، شنود صدای داخل کابین، اطلاع از روشن و یا خاموش بودن و هشدار باز شدن درب خودرو را داشته باشد، این امکانات دستگاه جی پی اس خودرو، روی بالا رفتن قیمت دستگاه تاثیرگذار است، البته همان طور که از اجناس دیگر موجود در بازار پیدا است هر چقدر که قیمت کالا بالاتر باشد به همان اندازه کیفیت آن نیز مرغوب تر خواهد بود.

محل نصب ردیاب ماشین

دستگاه جی پی اس خودرو در قسمت های مختلف خودرو قابل نصب هست از جمله داخل درب ماشین. داخل سقف. داخل داشبورد ماشین و یا عقب خودرو … نصب می شود. و به دلیل سیم کشی بسیار آسانی که دارد به آسانی بر روی انواع ماشین های داخلی و خارجی و سبک و سنگین و حتی موتورسیکلت و دوچرخه نصب می شود و هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

نحوه نصب ردیاب خودرو

انواع دستگاه جی پی اس خودرو شیوه های نصب متفاوتی دارند. هر چه مدل ردیاب خودروی شما امکانات بیشتری داشته باشد نصب آن پیچیده تر خواهدبود. مدل های ساده فقط نیاز به اتصال سیم مثبت و منفی به برق خودرو دارد. در کل سیستم جی پی اس خودرو شبیه دزدگیر ماشین هستند، که همراه آن ها نقشه نصب نیز وجود دارد. در صورتی که از برق خودرو سر در بیاورید به آسانی طبق نقشه می توانید آن را نصب کنید ولی اگر شک دارید می توانید با مراجعه به هر نصاب دزدگیری کار نصب را انجام دهید.

امکانات ردیاب خودرو

به وسیله ردیاب خودرو می توانید محل دقیق لحظه ای خودرو و تمامی مسیرهای پیموده شده در یک سال اخیر را بر رروی موبایل و کامپیوتر داشته باشید. در صورت بروز هرکدام از اتفاقات زیر، دستگاه جی پی اس خودرو از طریق موبایل و کامپیوتر به شما خبر می دهد که چه اتفاقی پیش آمده است.

۱٫ باز شدن درهای خودرو

۲٫ روشن شدن خودرو

۳٫ حرکت خودرو

۴٫ آژیر کشیدن خودرو

۵٫ حرکت با سرعت بیشتر از حد مجاز

۶٫ خارج یا وارد شدن به یک محدوده خاص

۷٫ تصادف کردن خودرو

۸٫ فشرده شدن دکمه کمک اضطراری ردیاب خودرو توسط راننده

۹٫ کم شدن سوخت و بنزین خودرو

دستگاه ردیابی خودرو همچنین دارای مکانات فراوان دیگر از جمله: حافظه داخلی، باطری داخلی، سیستم ردیابی IBS و… می باشد.

کاربردهای دستگاه جی پی اس خودرو

از ردیاب اتوموبیل استفاده های زیادی می شود، که در زیر به چند تایی از آن ها اشاره می کنیم:

پیدا کردن ماشین دزدیده شده هست (مهمترین کاربرد).

آسوده خاطرشدن از موقعیت امن خودرو(امنیت و آرامش).

ردیابی کردن موقعیت مکانی و زمانی فرزند یا همسر و… (جذابترین کاربرد)

با خبر شدن از نحوه استفاده کارمندان از وسیله نقلیه شرکت و میزان ساعت کار آن ها (نظارت از راه دور).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *