امروزه توسط ردیاب می‌توانید وسیله نقلیه را رهیابی و محل دقیق ماشین یا موتور سیکلت خود را شناسایی کنید. ردیاب یک دستگاه کوچک شبیه به دزدگیر است که از طریق قرار دادن یک سیم کارت داخل آن، کار می‌کند. کاربرد دستگاه ردیاب بسیار زیاد است. اگر میخواهید درباره ردیاب و مزایای آن اطلاعات بیش‌تری کسب کنید مقاله ردیاب چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه کنید.

اما در این مقاله قصد داریم ردیاب خودرو را به شما معرفی کنیم. در ادامه این مطلب به شما توضیح می دهیم که جی پی اس خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟ با ما همراه باشید.

ردیاب خودرو چه مزایایی دارد؟

ردیاب ماشین مسئول تامین امنیت بیشتر برای وسایل نقلیه شخصی است. تامین امنیت وسیله نقلیه کاربرد اصلی جی پی اس خودرو است. موقعیت یاب خودرو می ‌تواند بلافاصله و بدون مانعی به گوگل مپ متصل شود و بسیار دقیق، میزان سرعت اتومبیل شما در حین حرکت بسنجد. علاوه بر آن نیز یک کارت گزارش روزانه بر اساس نیاز شما از ماشین یا موتور شما نگه می دارد.

GPS خودرو در قسمت‌های مخفی ماشین نصب می‌شود تا دزد و سارق به راحتی نتوانند آن را پیدا کنند. برای اطلاع از بهترین محل نصب ردیاب خودرو پیشنهاد می‌کنیم که مقاله نحوه نصب ردیاب ماشین را مطالعه کنید. اما سوالی که پیش می‌آید این است که ردیاب خودرو چگونه کار می‌کند؟

نحوه کارکرد ردیاب خودرو

دستگاه  AVL(Automatic Vehicle Locator) اطلاعات مرتبط با موقعيت جغرافيايي، سرعت و زمان حرکت اتومبیل را از به وسیله ماهواره دريافت و درحافظه خود ذخيره مي نمايد. اين اطلاعات از سوی سرويس GPRS به سرور مركزی فرستاده شده و در پایان از طریق اپلیکیشن های كامپيوتری پردازش و مسير حركت وسایل نقلیه را بر روی نقشه نمايش می دهد. همچنين اين سيستم ميتواند با ارسال SMS موقعيت کنونی خودرو را اطلاع دهد.

سيستم ردیاب خودرو با کمک تکنولوژی ماهواره‌ای و GPS و با تکيه بر زير ساخت GIS (سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي) قابلیت رديابي online و offline اجسام متحرک را فراهم می‌سازد. سپس جهت مطلع کرد، اطلاعات مربوطه را از طریق برنامه یا SMS برای شما می‌فرستد. با راه اندازي جی پی اس ماشین، موقعيت خودروها به وسیله يک پایگاه عملياتي قابل تعيين است. شما مي توانید در هر لحظه، مکان و الگوي حرکت را روي نقشه مشاهده نمایید . همچنین آخرين اطلاعات مربوط به خودرو مانند، جهت حرکت، ميزان توقف، سرعت و مسافت طي شده را در اختيار داشته باشید.

ردیاب خودرو برای حفظ امنیت اتوموبیل و جلوگیری از دزده شدن آن، بسیار مفید است. این دستگاه در انواع مختلف موجود است. پیش‌تر در مقاله‌های 4 مدل هوشمند ردیاب خودرو و 8 مدل ردیاب سیم کارتی خودرو چند مورد از بهترین ردیاب‌های خودرو که در سایت نیکان جی پی اس به فروش می‌رسد را به شما معرفی کردیم.

اجزاي سيستم مکان یابی خودرو

دستگاه جی پی اس خودرو از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. بخش نرم افزاري اين دستگاه که در مرکز آن نصب شده شامل مانیتور، نقشه و مسير، سيستم هماهنگی اطلاع رساني خودروها و سيستم ناوبري مي باشد. قسمت سخت افزاري نیز شامل يک سيستم موقعیت یاب مي باشد که روي وسایل نقلیه نصب مي شود. به این ترتیب اطلاعات مربوط به خودرو را برای مالک خودرو می‌فرستد.

نمونه ردیاب
نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب

كاربردهای ردیاب اتومبیل

 • رديابي و كنترل مسير خودروهای شخصي
 • رديابي و كنترل مسير خودروهای مسافربری درون شهري (تاكسي و اتوبوس)
 • رديابي و كنترل سرعت و توقف انواع خودروهای مسا فربری برون شهري (سواریها و اتوبوس)
 • نظارت بر تردد انواع خودروهای خدمات رساني (پليس ، آتش نشاني ، آمبولانس)
 • نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای باربری ( تريلر ، كاميون و….)
 • نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای شركت های خصوصي و دولتي

ردیابی آنلاین خودرو چیست؟

با استفاده از این تکنولوژی شما متوجه میشوید به صورت آنی و لحظه ای وضعیت خودرو چگونه است.

 • مکان لحظه ای
 • سرعت لحظه ای و متوسط
 • شروع و توقف
 • کار در جا
 • میزان مصرف سوخت
 • تعداد باز و بسته شدن درب ها
 • و خیلی از اطلاعات مهم و ضروری دیگه

 

چه عواملی بر ردیابی خودرو تاثیرگذار است؟

عوامل بسیاری به ردیابی بهتر ردیاب خودرو تاثیر می‌گذارد. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.چند مورد از عوامل تاثیر گذار روی ردیاب خودرو را به شما توضیح می‌دهیم. اگر می خواهید از اطلاعات و سیگنال دریافتی مطمئن شوید، به عوامل تاثیر گذار بر ردیابی خودرو دقت کنید.

انرژی کافی

گاهی اوقات انرژی ردیاب به خوبی تامین نمی‌شود و به برق و یا ولتاژ درست و مورد نیاز وصل نمی شود. به این ترتیب انرژی کافی برای ردیابی وجود ندارد که موجب ایجاد اختلال در دستگاه می گردد. با گذشت زمان به جی پی اس آسیب می رساند و دستگاه را از کار می اندازد. پس زمانی که تصمیم گرفتید ردیاب را روی خودرو نصب کنید، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شما می‌توانید از سایت نیکان جی پی اس با متخصصین ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

عدم وجود مانع برای سیگنال

فلزات و سازه های بتنی مانع از دریافت سیگنال برای جی پی اس می شوند. اگر می خواهید از عملکرد ردیابی که نصب می کنید، مطمئن شوید، آن را از فلزات و تجهیزات الکتریکی دور نگه دارید تا اختلالی ایجاد نکند. یادتان باشد که آن را در محلی مخفی قرار دهید تا توسط سارقان به راحتی پیدا نشود.

عوامل تاثیرگذار بر ردیابی خودرو
عوامل تاثیرگذار بر ردیابی خودرو

نصب صحیح دستگاه

چنانچه تصمیم دارید خودتان ردیاب را روی خودرو وصل کنید، هنگام خرید دقت کنید که بعضی از دستگاه ها نشانه و علائمی رویشان وجود دارد که محل قرارگیری آنتن دستگاه را در زمان نصب به شما نشان می دهد. اگر آن را درست نصب کنید، به عملکرد بهتر آن کمک کرده اید.

دستگاه ردیابی خودرو هم جزو همین دسته هستند. عمر مفید ردیاب‌ها به نصب صحیح، ولتاژ مناسب، دمای مناسب و به فاکتورهای سخت افزاری ردیاب بستگی دارد. البته کیفیت موارد استفاده شده در بدنه، میزان محافظت برد دستگاه در برابر شرایط فیزیکی مختلف مانند، ضربه، رطوبت و سیم ها بی تاثیر در کاهش و افزایش عمر مفید یک ردیاب نیست. در مقاله بهترین محل نصب ردیاب خودرو تمام این شرایط را به شما توضیح دادیم.

شرایط آب و هوایی و محیطی

دستگاه ردیاب مانند هر دستگاه الکترونیکی دارای دمای عملکرد بهینه است که به وسیله آن بهترین بازه به فرد نشان داده می شود. پس زمانی که قصد خرید دارید به دمای آن روی مشخصات دقت کنید، زیرا دمای بسیار پایین و یا بسیار بالا موجب آسیب دیدن دستگاه می شود. در نتیجه شرایط آب و هوایی بی تاثیر در سیگنال دریافتی ردیاب نیست. اگر شرایط هوا ابری، برف و یا باران باشد، ممکن است در عملکرد دستگاه اختلال وارد شود.

سازگاری با ساختار ارتباطی داخلی

ردیاب اتومبلیل، ماژول جی اس ام دارد و برای هرگونه ارسال و دریافت پیام از سیم کارت کمک می گیرد. هر دستگاه سیم کارت خور معمولا باید طرح ریجستری روی آن انجام شود. پس باید از شرکتی که می خواهید با آن قرارداد ببندید، مطمئن شوید که می خواهد از دستگاه های ریجستری و سازگار با ساختار ارتباط داخلی بهره گیرد. تمام ردیاب‌های نیکان از این مزیت برخوردار هستند و به خوبی ریجستری شده اند.

نوع ردیاب

مطمئناً به همراه تمام مواردی که گفتیم، نوع ردیاب نیز بر میزان ردیابی ماشین تاثیر گذار است. ردیاب های خودرو انواع مختلفی در قیمت‌های مختلفی وجود دارند. نیکان جی پی اس دارای بهترین ردیاب‌های خودرو با عملکرد و قابلیت های بسیار عالی است که می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات با آن‌ها آشنا شوید.

خرید بهترین ردیاب خودرو

همان‌طور که گفتیم جنس ردیاب نیز برای ردیابی خودرو شما مهم است. دو نمونه از بهترین ردیاب های خودرو را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

ردیاب خودرو NG8000

از بهترین ردیاب‌های خودرو می‌توانیم به ردیاب نظامی آهنربایی NG8000 اشاره کنیم. این ردیاب قابلیت‌های زیادی از جمله باتری بسیار قوی را دارا می‌باشد. ضد ضربه بودن، ضد رطوبت و شنود داخل خودرو از مزایای بسیار عالی ردیاب آهنربایی نظامی است. برای آشنایی با تمام کاربردهای ردیاب NG8000 و خرید آن به صفحه خرید ردیاب خودرو  مراجعه کنید.

ردیاب خودرو پلیسی NG3000

ردیاب پلیسی نیز یکی از بهترین ردیاب‌های خودرو ایران است که سایت نیکان به شما عرضه می‌کند. این ردیاب نسبت به مدل آهنربایی قیمت پایین تری دارد اما مزایای بسیار زیادی از جمله قابلیت شنود و یا ضد آب بودن را نیز دارا می‌باشد. برای آشنایی بیش‌تر با این دستگاه و یا خرید آن به صفحه خرید ردیاب ماشین مراجعه کنید.