امروزه توسط ردیاب می‌توانیم وسیله نقلیه خود را ردیابی کنیم تا بدانیم ماشین یا موتور سیکلت ما دقیقا کجاست. ردیاب یک دستگاه کوچک شبیه به دزدگیر است که از طریق قرار دادن یک سیم کارت داخل آن، کار می‌کند. کاربرد دستگاه ردیاب بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید بدانید که “ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟”، این مقاله را مطالعه کنید.

موقعیت یاب خودرو مسئول تامین امنیت بیشتر برای وسایل نقلیه شخصی است. این موضوع شعار اصلی دستگاه موقعیت یاب خودرو می‌باشد. این دستگاه ردیابی فوق العاده برای مالکان است که می خواهند وسایل نقلیه خود را ایمن نگاه دارند. موقعیت یاب خودرو می ‌تواند بلافاصله و بدون مانعی به گوگل مپ اتصال یابد و بسیار دقیق، میزان سرعت اتومبیل شما را در حین حرکت بسنجد. علاوه بر آن نیز یک کارت گزارش روزانه از وسایل نقلیه را نگه می ‌دارد. این دستگاه در اتومبیل مالک به شکل مخفی قرار می گیرد. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی امنیت خودرو نیست.

چگونگی کارکرد موقعیت یاب خودرو

دستگاه  AVL(Automatic Vehicle Locator) اطلاعات مرتبط با موقعيت جغرافيايي، سرعت و زمان حرکت اتومبیل را از به وسیله ماهواره دريافت و درحافظه خود ذخيره مي نمايد. اين اطلاعات از سوی سرويس GPRS به سرور مركزی فرستاده شده و در پایان از طریق اپلیکیشن های كامپيوتری پردازش و مسير حركت وسایل نقلیه را بر روی نقشه نمايش می دهد. همچنين اين سيستم ميتواند با ارسال SMS موقعيت کنونی خودرو را اطلاع دهد. سيستم موقعیت یاب خودرو و ناوبري متحرک ادغامی از هاردوار و سافت وارهاي خاص، برای عمل ردیابی با اهدافی خاص مي باشد که با کمک از تکنولوژی ماهواره‌ای و GPS و با تکيه بر زير ساخت GIS (سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي) قابلیت رديابي online و offline متحرک ها را به جهت مطلع گشتن از موقعيت آن ها و اقادر ساختن مديريت بهتر آنان آماده مي سازد. با راه اندازي اين دستگاه، موقعيت خودروها به وسیله يک پایگاه عملياتي قابل تعيين است و مسئولين آن مي توانند در هر مکان با برقراري و ارتباط به مرکز، مکان و الگوي پخش متحرک ها را بر روي نقشه رویت نمود و آخرين  اطلاعات حرکتي متحرک ها نظير جهت حرکت، ميزان توقف، سرعت و مسافت طي شده را در اختيار داشته باشند.  همچنين برنامه ريزان سازماني با دسترسي به گزارشات  تحليلي بر روي اين اطلاعات مي توانند در خصوص برنامه ريزي مناسب و کارایي منابع حمل و توزيع سازمان اقدام نمايند.

اجزاي عملياتي سيستم مکان یابی خودرو

دستگاه جی پی اس خودرو از دو بخش هاردوار و سافت وار و یا همان سخت افزار و نرم افزار متشکل شده است. در بخش نرم افزاري اين دستگاه در مرکز نصب شده و مشمول مانیتور نقشه و مسير، سيستم هماهنگی اطلاع رساني خودروها و سيستم ناوبري مي باشد. قسمت سخت افزاري سيستم شامل يک سيستم موقعیت یاب مي باشد که بر روي وسایل نقلیه و در مرکز نصب مي شود و با کم از يک فضای انتقال اطلاعات (خطوط بي سيم، GPRS که بر بستر GSM مي باشد و يا بستر ماهواره ثريا) قابلیت تبادل اطلاعات و فرامين ما بين مرکز و خودروها را فراهم مي سازد.

نمونه ردیاب
نمونه ای از دستگاه موقعیت یاب

كاربردها:

 • رديابي و كنترل مسير خودروهای شخصي
 • رديابي و كنترل مسير خودروهای مسافربری درون شهري(تاكسي و اتوبوس)
 • رديابي و كنترل سرعت و توقف انواع خودروهای مسا فربری برون شهري (سواریها و اتوبوس)
 • نظارت بر تردد انواع خودروهای خدمات رساني(پليس ، آتش نشاني ، آمبولانس)
 • نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای باربری ( تريلر ، كاميون و….)
 • نظارت و كنترل مسير و توقف خودروهای شركت های خصوصي و دولتي

چه عواملی بر ردیابی خودرو تاثیرگذار است؟

عوامل بسیاری به ردیابی بهتر ردیاب خودرو تاثیر می‌گذارد. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

امروزه اکثریت افراد هر روزه از ردیاب بر روی موارد مختلف استفاده می کنند فقط حواستان باشد که اطلاعات مکانی باید دقیق باشد، در غیر این صورت ردیاب سیگنال را دریافت نمی کند یا خطای اطلاعات دریافتی رخ می دهد. اگر می خواهید از اطلاعات و سیگنال دریافتی مطمئن شوید، به عوامل تاثیر گذار بر ردیابی خودرو در زیر توجه کنید:

انرژی کافی: گاهی اوقات به ردیاب برق و یا ولتاژ درست و مورد نیاز وصل نمی شود و انرژی کافی ندارد که موجب ایجاد اختلال در دستگاه گردیده و با گذشت زمان به ان آسیب می رساند و دستگاه را از کار می اندازد. پس زمانی که تصمیم گرفتید ردیاب را بر روی خودرو نصب کنید، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

عدم وجود مانع برای سیگنال: فلزات و سازه های بتنی مانع از دریافت سیگنال برای جی پی اس می شوند. اگر می خواهید از عملکرد ردیابی که نصب می کنید، مطمئن شوید، آن را از فلزات و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی دور نگه دارید تا اختلالی ایجاد نکند. یادتان باشد که آن را در محلی مخفی قرار دهید که سرقت نشود.

نصب صحیح دستگاه: چنانچه تصمیم دارید خودتان ردیاب را روی خودرو وصل کنید، هنگام خرید دقت کنید که بعضی از دستگاه ها نشانه و علائمی رویشان وجود دارد که محل قرارگیری آنتن دستگاه را در زمان نصب به شما نشان می دهد. اگر آن را درست نصب کنید، به عملکرد بهتر آن کمک کرده اید.

دستگاه ردیابی خودرو هم جزو همین دسته هستند و عمر مفید آن ها به نصب صحیح، ولتاژ مناسب، دمای مناسب وبه فاکتورهای سخت افزاری ردیاب بستگی دارد. البته کیفیت موارد استفاده شده در بدنه، میزان محافظت برد دستگاه در برابر شرایط فیزیکی مختلف مانند، ضربه، رطوبت و سیم ها بی تاثیر در کاهش و افزایش عمر مفید یک ردیاب نیست.

شرایط آب و هوایی و محیطی: دستگاه ردیاب مانند هر دستگاه الکترونیکی دارای دمای عملکرد بهینه است که به وسیله آن بهترین بازه به فرد نشان داده می شود. پس زمانی که قصد خرید دارید به دمای آن روی مشخصات دقت کنید، زیرا دمای بسیار پایین و یا بسیار بالا موجب آسیب دیدن دستگاه می شود. در نتیجه شرایط آب و هوایی بی تاثیر در سیگنال دریافتی ردیاب نیست. اگر شرایط هوا ابری و یا برف و باران باشد، اختلال را در دستگاه ایجاد می کند.

سازگاری با ساختار ارتباطی داخلی: دستگاه های ردیاب، ماژول جی اس ام دارد و برای هرگونه ارسال و دریافت پیام از سیم کارت کمک می گیرند و هر دستگاه سیم کارت خور معمولا باید طرح ریجستری روی آن انجام گیرد. پس باید از شرکتی که می خواهید با آن قرارداد ببندید، مطمئن شوید که می خواهد از دستگاه های ریجستری و سازگار با ساختار ارتباط داخلی بهره گیرد.

برای اینکه بفهمم ماشینم کجاست عوامل زیر موثر است

انرژی کافی: شاید بنظر نیاز به گفتن نباشه اما بسیار مشاهده شده که برق دستگاه با ولتاژ درست و مورد نیاز متصل نشده که همین موضوع باعث مشکل در ردیابی با دقت بالا و در طولانی مدت آسیب و از کار افتادن دستگاه می شود.اگر بطور جدی قصد گذاشتن ردیاب برای یافتن ماشینم کجاست بر روی خودرو خود دارید این کار را ترجیحا به متخصص بسپارید.

ردیاب چگونه کار می‌کند؟

عدم وجود مانع برای سیگنال:می دانید که فلزات و سازه های بتنی سد راه سیگنال برای جی پی اس ردیاب به شمار می آیند و مانع می شوند که بدونیم ماشینم کجاست..برای اینکه دستگاه بهتر کار کند از فلز و تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی که سیگنال رسیدن را با مشکل مواجه میکند دوری نمایید.همچنین زمان نصب ردیاب روی خودرو آن را در جای مخفی می گذارند تا از سرقت پیشگیری کنند مطمئن شوید محل نصب دستگاه ردیاب روی خودرو برای پیدا کردن ماشینم کجاست مناسب باشد و مشکلی از جهت سیگنال برای کار ردیاب پیش نیاید.

نصب صحیح دستگاه:بعضی از دستگاه های جی پی اس نشانه های روی خود دارند برای نصب و محل قرارگیری آنتن دستگاه که اگر به این علائم دقت کافی بشود کارایی بهتری از دستگاه شاهد هستیم.

شرایط آب و هوایی و محیطی:مثل اکثر دستگاه های الکترونیکی ردیاب هم یک محدوده دمای بهینه دارد که در اون بازه بهترین کاربرد را دارد.پس هنگام خرید و نصب دقت لازم داشته باشید.دما خیلی زیاد و بالعکس مناسب دستگاه نیست.

ردیابی آنلاین خودرو چیه؟ خب با استفاده از این تکنولوژی شما متوجه میشوید به صورت آنی و لحظه ای که ماشین شما کجاست. وضعیت خودرو از جمله:

 • مکان لحظه ای
 • سرعت لحظه ای و متوسط
 • شروع و توقف
 • کار در جا
 • میزان مصرف سوخت
 • تعداد باز و بسته شدن درب ها
 • و خیلی از اطلاعات مهم و ضروری دیگه